Descriere
Glicina – Wisteria Ed’s Blue Dragon Floribunda – plante cățărătoare cu flori duble, parfumate
Glicina – Wisteria Ed’s Blue Dragon e un adevărat simbol al eleganței clasice. Este alegerea perfectă pentru cei care iubesc albastrul profund al glicinelor tradiționale japoneze. Această varietate este apreciată pentru inflorescențele sale lungi, bogate și extrem de parfumate, care curg ca o cascadă albastru-violet. Impresionează maxim prin florile sale duble, sofisticate, într-o nuanță marină intensă, fiind o prezență impunătoare în orice grădină.
Frunzișul este compus, fin, verde crud primăvara și verde intens vara, creând un contrast superb cu florile întunecate. Florile apar de regulă înaintea frunzelor sau când acestea din urmă sunt de dimensiuni reduse pentru a nu diminua efectul florilor. Fructele sunt păstăi care, la final de ciclu scot zgomot, încep să pocnească și eliberează semințele.
La maturitate, Glicina – Wisteria Ed’s Blue Dragon poate atinge cca10 m înălțime, fiind ideală pentru pergole, arcade sau fațade însorite. Înflorește abundent în aprilie–mai, cu posibile reînfloriri discrete vara.
Caracteristici și beneficii Glicina – Wisteria Ed’s Blue Dragon
- Culoare albastru-violet intens, clasică
- Inflorescențe foarte lungi și parfumate
- Efect spectaculos de cascadă florală
- Ideală pentru pergole mari
- Durată mare de viață
- Creștere rapidă și viguroasă
Glicina albastră- plante cățărătoare cu creștere rapidă – Cerințe de plantare și îngrijire
Sol și amplasare
Glicina – Wisteria Ed’s Blue Dragon preferă soarele din plin, deci planteaz-o într-un loc luminos și foarte însorit. Se asociază foarte frumos cu trandafiri cățărători, clematite sau lavandă la bază. Are un ritm de creștere rapid dacă beneficiază de condiții optime de dezvoltare.
Glicina necesită un sol fertil, bine drenat, afânat, ușor acid până la neutru. Nu suportă solul uscat, nisipos. In cazul in care totuși se va planta în sol nisipos este recomandat a se fertiliza cu îngrășăminte pe baza de potasiu sau cu substanțe speciale pentru trandafiri, arbuști cu flori.
Îngrijire
Glicina – Wisteria Ed’s Blue Dragon are nevoie de udări regulate în primii ani și fertilizare primăvara. Tăierile anuale la glicină determină o înflorire abundentă. Se pot executa primăvara (martie – aprilie), vara (august) și toamna. Scurtarea ramurilor din anul curent se face la o lungime de 15 cm, după trecerea florilor. Daca dorim ca planta sa rămână decorativă și pe timpul iernii nu tăiem toate ramurile care au avut flori, păstăile fiind foarte decorative.
Înmulțire și utilizare
Se înmulțește prin marcotaj sau butășire și e foarte rezistentă la boli și intemperii.
Este utilizată în special pentru împodobirea de pergole, bolți, ziduri, garduri decorative
De aici poți cumpăra Glicina – Wisteria Ed’s Blue Dragon Floribunda, la ghiveci de 10l, cu preț avantajos
Avem diverse soiuri de Plante cățărătoare de vânzare. Descoperă glicina preferată în magazinul online FloraPris.ro și ia-o acasă, cu un singur click! Comandă acum și în 24 de ore va fi la ușa ta.
Plantele provin din pepiniera partenerului nostru Luca Perene, producător de perene de peste 15 ani. Acestea dețin pașaport fitosanitar, sunt testate, sănătoase și complet aclimatizate, având garanția soiului și calitate înaltă.
👉 Comandă acum de pe www.florapris.ro și bucură-te de plante de calitate, atent selecționate, cu suflet!
Detalii livrare produs
| Tipul ambalării | la ghiveci de 10l |
| Înălțimea la livrare | cca 180-200 cm |
Informații suplimentare
| Culoare | albastru-violet intens |
| Parfum | puternic |
| Perioada de înflorire | mai-iunie, uneori și august-septembrie |
| Perioada de plantare | Toate plantele livrate la ghiveci se pot planta oricând, cu condiția ca pământul să nu fie înghețat |
| Condiții de lumină | soare, semiumbră |
| Cerințe de udare | necesită udări frecvente |
| Pretenții fată de sol | preferă un sol bogat, permeabil, cu un drenaj bun |
| Înălțime la maturitate | cca 10m |
| Rezistența la îngheț | -25°C pana la -30°C |



