Descriere
Cununița albă – Spiraea Vanhouttei – Arbuști ornamentali cu flori albe
Cununița albă – un arbust ornamental foarte decorativ și apreciat pentru frumusețea florilor. Te încântă la final de primăvară și început de vară cu o cascadă de buchețele de flori imaculate. Decorează superb orice loc și aduce multă culoare și veselie în grădină. Se distinge prin perioada lungă de înflorire și rezistența soiului.
Cununița albă este un arbust de talie medie, foarte decorativ prin frunziș și flori. Crește sub formă de tufă care la maturitate poate ajunge până la înălțimea de 2-2,5 m.
Frunzișul cununiței formează un fundal verde, compact si atractiv atât primăvara, cât și toamna. Frunzele ușor zimțate, simple sau grupate, apar primăvara devreme pe numeroasele ramuri subțiri și erecte.
Cununița albă este o varietate cu flori de culoare alb curat. Florile sunt mici, dense și grupate în Inflorescențe sub formă de umbrelă. Este un arbust foarte cochet. Înflorirea cununiței este spectaculoasă și foarte abundentă.
Cununița albă este ideală pentru compunerea unui gard viu sau în paturi de arbuști. Poate fi asociata cu plante perene de-a lungul aleilor, ori chiar izolata ca si punct focal într-o rocărie. Va creste foarte bine chiar si in containere plasate pe terase si balcoane.
Cununița (floarea miresei): cerințe sol, amplasare, îngrijire
Cununița albă nu este deloc pretențioasă. Preferă locurile cu mult soare, așa că e bine să îi găsești un loc potrivit, însorit și luminos. Se dezvoltă bine în orice tip de sol, fertile și bine drenate. Este un soi rezistent la poluare și la dăunători.
Pentru o creștere armonioasă și o coroană compactă, se recomandă tunderile în sezonul de creștere. Tunderea de primăvară va încuraja creșterile noi, iar tufa va deveni mai bogată și va înflori mai profund.
Astfel, arbustul va continua să arate frumos și proaspăt. Mai mult, în acest mod stimulăm înflorirea, pe care o putem prelungi până la mijlocul verii. Puteți tunde până la două treimi din creșterea anului trecut sau tundeți pentru a obține forma dorită. Cununița este potrivită pentru plantare și ghivece plasate în aer liber.
Cununița albă este recomandată și pentru crearea de decoruri în garduri vii. Având o creștere rapidă și înflorire repetată de lungă durată, oferă decoruri de care să te bucuri tot sezonul.
De aici poți cumpăra Cununița albă în ghiveci, cu preț mic
Avem diverse soiuri de arbuști ornamentali de vânzare. Descoperă plantele decorative preferate în magazinul online FloraPris.ro și ia-le acasă, cu un singur click! Comandă acum și în 24 de ore sunt la ușa ta.
Informații suplimentare
| Culoare | alb |
| Parfum | plăcut |
| Perioada de înflorire | Mai-iunie-iulie, uneori și în toamnă |
| Perioada de plantare | Toate plantele livrate la ghiveci se pot planta oricând, cu condiția ca pământul să nu fie înghețat |
| Condiții de lumină | soare, semiumbră |
| Pretenții fată de sol | preferă un sol bogat, ușor acid, permeabil, cu un drenaj bun |
| Înălțime la maturitate | cca 150-200 cm |
| Rezistența la îngheț | -25°C pana la -30°C |
Detalii livrare produs
| Tipul ambalării | la ghiveci de 3l |
| Înălțimea la livrare | Cca 100 cm, tufă matură puternic ramificată |
| Vârsta la livrare | De la 3 ani |



